Wady i zalety lokat – o czym warto pamiętać?

Podejmując decyzję o tym, że może warto byłoby zacząć oszczędzać na przyszłość jednym z pierwszych pomysłów jakie nasuwają się przeciętnemu zjadaczowi chleba na myśl jest założenie lokaty w banku. Takie rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. O dobrych każdy potrafi coś powiedzieć, natomiast niewiele osób jest w stanie sprecyzować minusy. Poniżej postaram się pokrótce wymienić najpopularniejsze, najbardziej istotne z punktu widzenia oszczędzającego plusy wyboru lokaty jako metody pomnażania kapitału. Oraz oczywiście minusy tego rozwiązania.

Zalety lokat

Do plusów można bez wątpienia zaliczyć bezpieczeństwo. Środki zgromadzone na lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do kwoty 100 000 euro, lub ekwiwalentu tej sumy w innej walucie. W przeliczeniu na złotówki jest to obecnie ponad 400 000 złotych, Wystarczająca kwota by zapewnić spokojny sen większości Polaków. Warto nadmienić, że gwarancje BFG obejmują zarówno banki jak i SKOKi, w których Polacy również lokują oszczędności.

Zaletą lokat jest także możliwość indywidualnego doboru parametrów produktu. Możemy przy jej zakładaniu wskazać nie tylko kwotę, ale i okres, czasem sposób kapitalizacji odsetek czy skorzystać z opcji zerwania lokaty przed terminem bez utraty odsetek (część podmiotów ma to w swoich ofertach). Trzymanie środków na lokacie jest ogólnie rzecz biorąc bezpieczniejsze niż trzymanie ich w domu. Różne losowe zawirowania (kradzież, pożar, niebezpieczne zjawiska pogodowe) mogą pozbawić nas oszczędności życia.

Wady lokat

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, iż lokowanie środków na lokatach ma również swoje słabe strony. Do minusów zaliczyć można niskie aktualnie oprocentowanie, które sprawia, że coraz ciężej (po uwzględnieniu inflacji) cokolwiek na lokatach zarobić. Decydując się na ten wariant musimy się liczyć również z koniecznością zamrożenia środków jeśli nie chcemy stracić odsetek. O ile przy krótkoterminowych lokatach nie stanowi to jeszcze tak dużego problemu. O tyle przy lokatach 2 letnich i dłuższych może pojawić się kłopot. Zwłaszcza gdy wystąpi nagły wydatek i związana z nim potrzeba zerwania lokaty przed czasem.

Lokaty choć bezpieczne nie gwarantują obecnie takich zysków jak jeszcze kilka lat temu, gdzie znalezienie produktu z oprocentowaniem rzędu 4-5% nie stanowiło w zasadzie problemu. Dziś w większości przypadków nawet lokaty na 3% ze świecą szukać. Zwłaszcza jeśli się nie jest nowym klientem, lokującym nowe środki. Oczywiście trend ten może ulec zmianie w razie gdyby Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe.

Korzystałem z tego wpisu – http://jakie-konto-bankowe.pl/najlepsze-lokaty/

Polecam także ten vlog:

Podsumowanie

Jak widać na przykładzie powyższych rozważań lokaty mają zarówno zalety jak i mają wady, wiele zależy od punktu widzenia i od tego na czym nam w danej chwili zależy. Jeśli szukamy bezpiecznego rozwiązania to mimo wszystko wciąż jest to lepszy sposób przechowywania pieniędzy niż domowa skarpeta. Jeśli natomiast zależy nam na wyższych zyskach być może powinniśmy się zastanowić nad innymi sposobami pomnażania pieniędzy jak choćby zakup funduszy inwestycyjnych czy inwestycja w nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *